Anamur İskele Yolu üzeri Bataklık, Tuzlu ve Killi, çatlayan toprak üzerinde kurulu Bünyamin Kozak Nektarin Bahçesi

1,8 mHos Tuz ve 30 cm altta taban suyu var. Killi bir arazi. 1 metre yükseklikte, 1,5 m eninde sırtlara dikim yapıldı. Denize 400 m mesafede. Yer Anamur. 8 Mayıs ilk nektarin hasadı yapıldı. Ağacın yaşı 1. Ağaç başı verim 3 kg.

Yine de zaman zaman göllenmeler olabiliyor. Kapalı drenaj yapılarak su kanala tahliye ediliyor. Dikim yönü kuzey-güney. Dikim aralıkları 3,5 m * 1 m. olarak yapıldı. Toprak yapısına bağlı olarak tuza, nematoda ve taban suyuna dayanıklı özel nemaguard anacı ve bölge iklim durumuna bağlı olarak 5-10 mayısta hasat edilen erkenci Zincal nektarin çeşidi seçildi.

Dikilen fidanlara yukarıdan geçirilen tel ve tele bağlı pamuk iplerle şekil verildi.

Sonbaharda yapraklarını dökmesi ve dinlenmeye geçmesi için üre ve bakır karışımı uygulandı. Tercih edilen italyan telli sisteme göre budaması yapıldı.

Çiçek öncesi, çiçek sırasında ve çiçek dökümü sonrası gerekli olan koruyucu ilaçlar yapıldı.

Gerekli olan bir karışta 1 meyve düşüncesi ile meyve seyreltmesi yapıldı.

8 Mayıs meyve hasadı başladı...

8 Mayıs 2007 Bahçe Günü Fotoğrafları...

Bahçe gününe Anamur Kaymakamı Haluk Şimşek, Anamur İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Niyazi Sarıoğlu, Anamur Muz-Der Başkanı Niyazi Sinanoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Anamur İlçe Temsilcisi Mustafa Güngör, Ziraat Mühendisleri ve pek çok üretici katıldı.

Bahçe gününde konuşan İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Niyazi Sarıoğlu, ilçemizde arazilerin kıymetli olması nedeniyle, tarım yapılması imkansız olan yerlerin bile tarıma açılmaya çalışılması çok önemli. Böylece muz ve çileğe ek olarak turfanda bodur meyveden de ilçemiz gelir elde etmeye başlayacaktır dedi.

Bahçe sahibi Zir.Yük.Müh. Bünyamin Kozak, dekara 300 adet dikilen nektarin fidanlarından daha ilk yılda bu şekilde verim alınmasının çok sevindirici olduğunu, bahçe tarımında ilk yılda kendini amorti etmesinin sürpriz olduğunu ifade etti.